Zazwyczaj uważa się, że ostatnio wypuszczony model smartfona od Apple'a staje się z miejsca najpopularniejszym modelem telefonu w ogóle. Nie warto jednak dać się zwieść zabiegom marketingowym. Sposobów mierzenia popularności produktów jest bardzo dużo, a trzeba też pamiętać, że mające niedawno swoją premierę iPhone'y nie dostały jeszcze wystarczająco dużo czasu na rozpowszechnienie się. Dlatego wyniki mogą wyglądać niekorzystnie dla nowszych modeli.

Zdecydowana przewaga iPhone 6

Firma Newzoo, zajmująca się profesjonalną analityką branżową, wzięła pod lupę telefony Apple'a. Ich baza danych obejmuje ponad 3 miliardy urządzeń mobilnych na całym świecie, dlatego wyniki badań można uznać za wiarygodne oraz jak najbardziej miarodajne. Według Newzoo w 2017 roku aktywnych było 728 milionów iPhone'ów. Stanowi to z kolei aż 63% wszystkich aktywnych urządzeń.

Z których urządzeń najczęściej korzystają miłośnicy smartfonów z nadgryzionym jabłkiem w logo? Okazuje się właśnie, że nie są to koniecznie najnowsze modele. Na samym początku warto nadmienić, że najmniej popularnym aktualnie modelem jest iPhone 4, który uplasował się na samym końcu listy z wynikiem 7,3 mln posiadaczy, co daje mu 1% udziałów w rynku telefonów Apple'a. Z kolei najbardziej rozpowszechnionym telefonem jest iPhone 6 (152, 9 mln użytkowników, 21% udziałów) oraz inne jego wersje: iPhone 6s (131 mln, 18%), iPhone 6 Plus (65,5 mln, 9%) i iPhone 6s Plus (58,2 mln, 8%). Na podium znalazł się jeszcze iPhone 5s z wynikiem 87,4 mln, a depcze im po piętach iPhone 7 z 80,1 mln posiadaczami.

Jak więc widać różne modele „szóstki” stanowią pokaźną część wszystkich używanych smartfonów. I to w skali całego świata.

Inaczej to wygląda w przypadku sprzedawanych telefonów. Tutaj prym wiedzie iPhone 7 i iPhone 7 Plus, które rozeszły się w nakładzie odpowiednio 16,9 mln oraz 15,1 mln. Konkurencję zostawiły daleko w tyle – Samsung Galaxy S8 dotarł do jedynie 10,2 mln odbiorców.

Co wpłynęło na popularność modelu iPhone 6?

Czynników odpowiadających za taki stan rzeczy może być bardzo wiele. Na pewno dla nabywców znacząca okazała się przystępna cena. To był jeden z najrozsądniejszych cenowo produktów Apple'a. Dziś można go dostać za około 1500 zł. Na dodatek iPhone 6 był dużym skokiem jakościowym, a jego parametry zostały podbite w kolejnych wersjach. Dzięki temu użytkownicy otrzymywali mocny, wydajny i trwały sprzęt – a to przekłada się bezpośrednio na jego rozpowszechnienie do dziś. Funkcjonalność oraz trwałość to zresztą cecha charakterystyczna smartfonów z jabłkiem w logo. Jednak kolejne modele nie oferowały rewolucyjnych zmian. Można więc założyć, że iPhone 6 (włącznie z „s” oraz „Plus”) w najwyższym stopniu odpowiadały potrzebom konsumentów.

To jednak powoli się zmienia, ponieważ nowsze smartfony od Apple'a są dostosowane do współczesnych standardów. Dlatego sprzedaż zarówno „szóstek”, jak i „siódemek” powoli spada, choć nie można powiedzieć, że stają się one bezużytecznymi telefonami. Wciąż mogą realizować wiele zadań bezproblemowo.

Najbardziej rozpowszechniony smartphone w 2018

Pierwszemu kwartałowi 2018 przyjrzała się firma Strategy Analytics. Według nich od początku tego roku sprzedano 345 mln smartfonów na całym świecie. Łatwo zauważyć dominującą pozycję firmy Apple. Okazuje się, że przez zaledwie 3 miesiące dotarli oni do ponad 50 mln klientów, zajmując pierwsze 4 miejsca na liście najchętniej kupowanych telefonów.

Najpopularniejszymi modelami były więc: iPhone X (16 mln egzemplarzy), iPhone 8 (12,5 mln), iPhone 8 Plus (8,3 mln) oraz iPhone 7 (5,7 mln). Są to liczby, które deklasują konkurencję. Jednak Apple zdecydowało się ograniczyć produkcję kolejnych iPhonów z tej generacji.

W najbliższym czasie można spodziewać się sporych zmian: Apple szykuje się do wypuszczenia nowych modeli iPhone'a, które powoli będą zastępować aktualnie popularne smartfony. Premiery odbędą się już pod koniec tego roku. Warto im się przyjrzeć, ponieważ mogą ustanowić zupełnie nowe standardy w branży smartfonów.

Komentarze

Postów nie znaleziono