Odbieranie nieznanych połączeń bardzo często jest kłopotliwe. Jeśli po drugiej stronie znajdują się telemarketerzy lub ankieterzy i szczerze nie ma się ochoty z nimi rozmawiać, to nawiązanie kontaktu bywa frustrujące. Niesie to za sobą także realne zagrożenia. Odebranie telefonu od bota może być po prostu niebezpieczne dla naszej prywatności. Ciężko tego uniknąć, nie odbierając połączeń od wszystkich nieznanych numerów, gdy np. czekamy na telefon od kuriera.

Na szczęście użytkownicy iPhone'ów mają do dyspozycji kilka bardzo ciekawych rozwiązań, które skutecznie informują o tożsamości dzwoniącej osoby.

iPhone sam rozpozna Twojego rozmówcę

Pod tym względem system iOS 9 był rewolucyjny. Wersja z 2015 roku wprowadziła ciekawą funkcjonalność: wyświetlania imienia oraz nazwiska osoby dzwoniącej nawet wtedy, gdy nie zapisało się jej numeru na liście kontaktowej. Działa to na zasadzie powiązania numeru z adresem mailowym.

Łatwo zauważyć, że istnieje pewne ograniczenie tej funkcji. Otóż aby poprawnie działała, trzeba wcześniej prowadzić korespondencję mailową z posiadaczem nieznanego numeru. W innym przypadku wbudowana funkcjonalność jest bezużyteczna.

Unikanie uciążliwych połączeń i SMS-ów

Aplikacja Truecaller cieszy się ogromną popularnością. Została pobrana przez ponad 250 milionów użytkowników. Skąd tak duże zainteresowanie? Przede wszystkim pozbyła się ona ograniczenia znanego z iPhone'ów. Nie trzeba więc znać adresu mailowego dzwoniącego, by rozpoznać tożsamość rozmówcy.

W praktyce obok każdego numeru pojawia się jego identyfikacja, np. „Spam: telemarketer”. W bezbłędny sposób można więc ustalić, czy warto odebrać połączenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby automatycznie blokować zarówno połączenia, jak i SMS-y od niechcianych numerów. Sprawdzenie tożsamości dzwoniącego może odbyć się również po zakończeniu sygnału – wystarczy wpisać numer do aplikacji, aby wyświetlić wszelkie informacje.

Truecaller w swojej podstawowej wersji jest darmowy, ale za kilka złotych miesięcznie można uzyskać dostęp do konta premium, który m.in. wyłącza reklamy.

Jedynym minusem jest konieczność udostępnienia własnej listy kontaktów, na bazie której powstaje książka sprawdzonych numerów. W pewien sposób program narusza więc prywatność korzystającej z niego osoby.

Konkurencja w postaci polskiej aplikacji

Rodzimi posiadacze iPhone'ów powinni zwrócić uwagę na aplikację Czyj to numer. To całkowicie darmowy program w polskiej wersji językowej. Twórcy nie pobierają żadnych opłat, nie wyświetlają reklam i nie proszą o dostęp do danych (korzystanie z aplikacji jest możliwe bez zalogowania).

Czyj to numer funkcjonuje na zasadzie ogromnej książki telefonicznej. Numery są w niej zapisywane przez samych użytkowników. Zgłoszenie podejrzanego rozmówcy trwa zaledwie kilka sekund. Lista Czyj to numer obejmuje blisko 50 tys. kontaktów, włącznie z numerami od urzędów, kurierów itp., więc mamy do dyspozycji naprawdę pokaźną bazę danych.