Podczas wyboru wymarzonego iPada można zauważyć, że część z nich posiada odmienne oznaczenia. Na jednych pojawia się informacja o obsłudze Wi-Fi, a pozostałe oferują Wi-Fi

+ Cellular. Druga opcja nie jest powszechnie rozpoznawalna, a o zaletach Wi-Fi wie zaś znacznie więcej osób. Na czym więc opiera się działanie iPad Cellular. Co to znaczy dla przeciętnego użytkownika? I czy warto zainwestować w model o poszerzonej funkcjonalności? Zachęcamy do przeczytania naszego poradnika.

Czym różni się iPad z Wi-Fi od iPada z opcją Cellular?

Wszystkie iPady cechują się możliwością połączenia z siecią poprzez Wi-Fi. Bez tego korzystanie z urządzenia byłoby problematyczne. Wi-Fi pobiera dane z wybranego routera bądź hotspota (np. w telefonie komórkowym), aby móc swobodnie korzystać z aplikacji oraz serwisów internetowych. To bardzo wygodne rozwiązanie, które nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów. Dzięki Wi-Fi można połączyć się z każdą siecią w zasięgu iPada: publiczną, domową czy prywatną (jeśli posiada się hasło). Inaczej wygląda to w przypadku Cellular iPad. Co to jest? Już sama nazwa podpowiada o możliwościach tej opcji.

Cellular to angielski przymiotnik oznaczający sprzęt komórkowy, a więc przede wszystkim telefony. Łatwo jednak zauważyć wyjątek w przypadku urządzeń Apple. iPady ze znakami Wi-Fi oraz Cellular posiadają wkomponowane gniazdo do kart SIM. Dokładnie takie samo, jak w smartfonach. Przekłada się to na możliwość łączenia iPada z siecią (np. 3G, 4G, LTE) za pośrednictwem karty, nawet jeśli w pobliżu nie ma dostępnej żadnej sieci publicznej lub prywatnej. Ponadto iPad Cellular ma wbudowany system nawigacji GPS. Przydaje się w bardzo wielu sytuacjach, co korzystnie wpływa na popularność opcji połączenia komórkowego.

iPad z Cellular czy bez?

Nie bez powodu Apple wypuszcza na rynek dwie wersje iPadów: z opcją Cellular oraz bez niej. Otóż nie jest ona przydatna dla każdego. Oczywiście im większą funkcjonalność ma iPad, tym lepiej, ale warto się zastanowić nad wyborem iPada Wi-Fi + Cellular lub podstawowej wersji. Trzeba nadmienić, że miejsce na kartę SIM oznacza większy koszt urządzenia. Jest to nawet kilkaset dodatkowych złotych. Jeśli więc Cellular nie jest dla kogoś niezbędny do komfortowego korzystania z urządzenia, to spokojnie może zaoszczędzić pieniądze.

Odpowiedź na najczęściej zadawane pytanie w sieci: „iPad Cellular czy bez?” nie jest jednoznaczna. Wystarczy wyobrazić sobie dwie sytuacje. W pierwszej z nich ze sprzętu Apple korzysta się wyłącznie w domowym użytkowaniu. Nie zabiera się go ze sobą na wyjazdy, na uczelnię czy spacery, a mieszkanie ma dostęp do internetu z routerem. W drugiej sytuacji iPad staje się rzeczą, którą zabiera się ze sobą z domu dokładnie tak samo, jak portfel czy klucze. Służy do komunikacji ze znajomymi lub partnerami biznesowymi przez cały czas, robienia zdjęć slajdom na wykładzie, a nawet oglądania nowych tytułów pojawiających się w Apple TV+ (szczególnie przydatne w trakcie długich podróży pociągiem czy jako pasażer samochodu).

iPad wykorzystywany wyłącznie w domu nie potrzebuje opcji Cellular. Do tego wystarczy internet domowy z opcją Wi-Fi. Karta SIM nie byłaby prawie w ogóle wykorzystywana, oprócz rzadkich momentów braku dostępu do sieci wynikających z awarii lub problemów u operatora. Niemniej właśnie wtedy docenia się możliwość skorzystania z iPada Cellular. Najkorzystniejszą jednak opcją w takim przypadku jest iPad Wi-Fi. Zaoszczędzone kilkaset złotych można przeznaczyć chociażby na abonament w Apple TV+ czy na zakup przydatnych aplikacji na iPada.

Główną zaletą iPadów jest mobilność, przez co nadają się do korzystania z nich w dowolnym miejscu. Niestety nie wszędzie jest dostępny internet o komfortowej szybkości i stabilności. Publiczne sieci często borykają się z problemami przerywanego łącza lub zwyczajnego przeciążenia, zazwyczaj nie należą też do prędkich. W kawiarniach czy na uczelni jest lepiej, ale też nie zawsze spełniają wymagania. iPad z Cellularem jest najlepszym rozwiązaniem. Dzięki niemu można przez cały czas – lub tylko w wyznaczonych przez siebie momentach – uzyskać dostęp do internetu. Wiąże się to z pobieraniem danych sieci komórkowej, a stawki są ustalane przez konkretnego operatora.

Jak skonfigurować iPada z opcją Cellular?

Ustawianie planu danych sieci komórkowej na iPadzie Wi-Fi + Cellular jest banalnie proste. Wystarczy włożyć kartę SIM do kieszeni w urządzeniu. Aktywacja powinna nastąpić automatycznie, a jeśli tak się nie stało, należy sprawdzić Ustawienia i Dane sieci komórkowej. Pierwszy etap zaczyna się od wyboru jednego z kilku dostępnych w Polsce operatorów (m.in. T-mobile, SmarTone, SoftBank, AT&T). Oferują oni krótko- i długoterminowe plany taryfowe, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z pakietów zawierających ustaloną liczbę danych. Wybór konkretnej opcji z poziomu Ustawień zależny jest wyłącznie od osobistych preferencji.

iPad Cellular to bardzo wygodna funkcjonalność dla każdego, kto potrzebuje stałego dostępu do internetu niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Poleca się go zwłaszcza osobom aktywnym, często podróżującym. Jeśli należysz do tej grupy, z pewnością nie zawiedziesz się na możliwościach iPada Wi-Fi + Cellular.