Tego typu pytanie zadają sobie wszyscy, którzy poważnie zastanawiają się nad zamianą standardowego komputera na sprzęt z logo z nadgryzionym jabłkiem. Faktycznie dla niedoświadczonego użytkownika pecetów oba rozwiązania wydają się na pierwszy rzut oka niemal identycznie. Dlatego tak łatwo dać się zwieść różnym pogłoskom.

PC z systemem Windows jest najpowszechniejszym rodzajem komputera. Ma to związek z dość dominującą pozycją firmy Billa Gatesa na rynku oprogramowania. Dlatego na myśl o „komputerze osobistym” widzi się właśnie charakterystyczne okienka. Warto jednak podkreślić, że Mac to także komputer osobisty. Wyróżnia je architektura: w przeciwieństwie do swoich odpowiedników innych marek, produkty Apple są zamknięte na modyfikacje. Wynika to z filozofii firmy, która do swoich wytworów podchodzi jak do dzieł sztuki. Zamknięta architektura jest nadrabiana za to pełną integracją hardware'u z softwarem. W efekcie użytkownicy MacBooków otrzymują świetnie działające, przygotowane specjalnie z myślą o tym sprzęcie programy. Jest to coś, czego nie może zapewnić otwarta architektura, pozwalająca na dowolne modyfikacje i instalację nielicencjonowanego oprogramowania (co może swoją drogą przysporzyć wielu problemów zwłaszcza mniej doświadczonym użytkownikom).

Autorski system operacyjny

Sprzęt od Apple należy traktować jako całość obejmującą system operacyjny. OSX nie można zainstalować do innego komputera niż do sprzętu z nadgryzionym jabłkiem w logo. Windows czy Linux może zostać zainstalowany wszędzie.

Wyróżnikiem MacBooków jest więc nieustannie aktualizowany pod kątem funkcjonalności OSX. Ponieważ jego struktura tworzona jest wyłącznie z myślą o komputerach Apple, system wykazuje się doskonałą stabilnością oraz szybkością. To gwarancja bezproblemowego działania każdego oprogramowania, a więc braku przerw w pracy. Nie istnieje także ryzyko zawieszenia systemu w taki sposób, aby zepsuć komputer. Wszystko zostało dokładnie przemyślane i ostrożnie wprowadzane w kod. OSX jest pod tym względem bezkonkurencyjny, czym zyskał sobie sympatię milionów odbiorców na całym świecie.

Ponadto MacBooki są znacznie prostsze w obsłudze. Nie wyświetlają użytkownikom mnóstwa komunikatów (jak w Linuxie), a porządkowanie plików odbywa się za pomocą zaledwie kilku kliknięć (w przeciwieństwie do Windowsa, gdzie trzeba samemu tworzyć wiele katalogów). Wszystko znajduje się na swoim miejscu. To sprawia, że użytkownicy mogą skupić się na innych działaniach niż obsługą systemu. Niewielka możliwość konfiguracji jest zaletą: otrzymuje się system od razu przygotowany do korzystania z niego!

Wyjątkowy design

Przywiązanie do najdrobniejszych detali, skupienie na estetyce, uporządkowanie podzespołów – to w skrócie opisuje fenomen MacBooków. Takie podejście zwróciło uwagę nawet londyńskiego Design Museum, gdzie produkty Apple wystawione są jako eksponaty świadczące o ich artystycznej wartości.

Nie można powiedzieć, że inne komputery są brzydkie. Ale na pewno są przeciętne. Na tym polu Apple ustanowiło zupełnie nowe standardy. Osoby dokonujące wyboru między MacBookiem a zwykłym pecetem nie ukrywają, że ta kwestia również się liczy. Minimalizm sprzętu z jabłkiem pozwala dostosować się do każdego wystroju. Brak zbędnych kabli nie zaburza estetyki pomieszczenia.

Podobnie to wygląda w przypadku samego systemu OSX. Stoi za tym ta sama myśl: aby prostota obsługi szła w parze z doskonałym wyglądem.

Mniejsze zagrożenie zarażenia wirusami

W internecie można natrafić na informacje, że sprzęt pochodzący od Apple jest wolny od wirusów. Nie jest to do końca prawda. Do użytkowników trafiają wyłącznie licencjonowane produkty, ale nie oznacza to, że złośliwe oprogramowanie nie może dostać się do komputera.

To, co wyróżnia MacBooka od standardowego PC, jest zminimalizowanie tego ryzyka, właśnie dzięki licencjom i zamkniętej architekturze. Pomysłowość hakerów nie zna jednak granic i nie zawsze da się w odpowiednim czasie zareagować. MacBooki są bezpieczne, ale nie całkowicie wolne od zagrożeń. Stopień zabezpieczenia OSX jest na tyle wysoki, aby był on uznawany za system niemal bez wirusów.

Komentarze

Postów nie znaleziono