Apple nie od dziś znane jest ze swojego proekologicznego podejścia zarówno w kwestii produkcji, jak i utylizacji sprzętu. Firma szczyci się tym, że wszystkie należące do niej zakłady zasilane są w 100% energią przyjazną środowisku. Nie bez powodu przez kilka lat z rzędu Apple uhonorowywane było tytułem „Najbardziej zielonej firmy technologicznej”.

Sprawny recycling komputerów

Apple zadbało o to, by maksymalnie wykorzystywać te produkty, które już dawno wyszły z użytku. W tym celu w wielu krajach firma wprowadziła specjalny program recyclingu Apple GiveBack, w ramach którego przyjmowane są zużyte urządzenia – także te uszkodzone, niekompletne lub same ich elementy, na przykład baterie.

Apple możliwie uprościł całą procedurę, by była szybka i bezproblemowa. Co należy zrobić, by oddać swojego MacBooka do recyclingu? Przede wszystkim nie można zapomnieć o archiwizacji danych znajdujących się na urządzeniu, a w kolejnym kroku o usunięciu wszystkich prywatnych informacji. Potem wystarczy już tylko zapakować sprzęt i wysłać go do współpracującej z Apple firmy recyclingowej lub zanieść go bezpośrednio do takiego punktu.

O czy należy pamiętać? Bateria MacBooka powinna być rozładowana (poniżej 30%) i nieuszkodzona czy spuchnięta. W jednej przesyłce należy wysłać tylko jedno urządzenie. Powinno być ono starannie zapakowane i zabezpieczone. Za oddanie swojego sprzętu do recyclingu w pewnych przypadkach możliwe jest otrzymanie rabatu na nowe urządzenie.

Apple Daisy – specjalista od recyclingu

A gdyby tak skonstruować wyspecjalizowanego robota, który zajmie się recyclingiem sprzętu? Tak! Na taki właśnie pomysł wpadło Apple i w 2016 roku wprowadziło, niezapowiadanego wcześniej i konstruowanego w tajemnicy Liama. Robot ten dedykowany był do rozbiórki iPhone’ów „szóstek”. Nadszedł jednak czas na udoskonalenie procedury i w ubiegłym roku, podczas obchodów Dnia Ziemi, światło dzienne ujrzał nowy model robota – Apple Daisy powstały z części Liama. Daisy demontuje i niszczy aż dziewięć różnych wersji iPhone’ów, z szybkością 200 urządzeń na godzinę.

Dzięki rozłożeniu sprzętu na części pierwsze możliwe jest odzyskiwanie niektórych komponentów i wykorzystywanie ich do produkcji kolejnych urządzeń. Tylko w 2014 roku Apple udało się z recyclingu starego sprzętu uzyskać m.in. przeszło tonę złota, 10 mln kg stali, po 6 mln kg plastiku i szkła. Dzięki Daisy, która w zakresie swojej pracy ma także sortowanie komponentów, odzyskiwanie surowców stało się jeszcze bardziej efektywne. Taka wydajność jest wręcz niemożliwa do osiągnięcia w procedurze opartej o tradycyjne rozwiązania.

Bateria MacBooka

Kiedy w 2008 roku Steve Jobs pokazał światu pierwszą generację MacBooka Air, zaszła radykalna zmiana w postrzeganiu komputerów osobistych, które teraz stały się urządzeniami typu „ultra” – lekkimi, kompaktowymi i nierozbudowywalnymi. Wprowadzone po dziesięciu latach nowe MacBooki wyposażone są w niezwykle wydajne i energooszczędne procesory Intel Amber Lake, dzięki którym mogą pracować bez ładowania nawet do 19 godzin! W praktyce oznacza to, że bez problemu można zabrać ze sobą MacBooka na weekend czy długi lot samolotem, zapominając o ładowarce.

W jaki sposób można wpłynąć na optymalizację zużycia energii MacBooka? Przede wszystkim warto zastosować odpowiednie ustawienia w panelu „Oszczędzanie energii”. Wybór opcji maksymalnej wydajności spowoduje szybsze rozładowywanie baterii. Niezwykle pomocne w energooszczędnym korzystaniu z urządzenia jest także adekwatne ustawianie jasności ekranu. Jeśli pełna jasność nie jest konieczna, to przyciemnienie ekranu okaże się korzystne nie tylko dla wzroku użytkownika, lecz także dla długości pracy baterii. By dłużej cieszyć się bezprzewodową pracą MacBooka, warto również pamiętać o wyłączaniu tych aplikacji i urządzeń preferencyjnych, z których się nie korzysta. Podobnie ma się rzecz z Wi-Fi – interfejs sieci bezprzewodowej korzysta z energii nawet wówczas, gdy nie nawiązuje połączenia z siecią.

Dokonując proekologicznych wyborów, wraz z Apple przyczyniamy się do ochrony środowiska!

Komentarze

Postów nie znaleziono