Twój iPhone wpadł do wanny, morza czy jeziora? Nie panikuj. Mimo że zalanie telefonu to duży problem, to dzięki przemyślanym i szybkim działaniom można zminimalizować straty. Co więc robić, gdy smartfon wpadnie do wody? W poniższym artykule przedstawiamy sprawdzone porady i zalecenia, co zrobić w przypadku zalania.

Działaj szybko

Podstawową czynnością, którą należy zrobić po podtopieniu iPhone'a, jest jego jak najszybsze wyciągnięcie z wody. Im dłużej urządzenie w niej przebywa, tym więcej wody przedostaje się do jego głębszych partii i podzespołów. Po wyciągnięciu warto również energicznie nim potrząsać, starając się usunąć choćby część płynu z wnętrza telefonu.

Poczekaj, aż iPhone wyschnie

Zalanego sprzętu nie należy samodzielnie suszyć. Smartfona nie wolno kłaść na kaloryfer, podsuszać suszarką i przenośnym grzejnikiem czy też wystawiać na intensywne słońce. Czynności te mogą pogorszyć stan urządzenia, przyspieszając korodowanie jego części w środku. Nie wolno również podłączać iPhone’a do prądu celem ładowania. Może to się zakończyć nie tylko doszczętnym zniszczeniem wnętrzności urządzenia, ale również innymi groźnymi skutkami z porażeniem prądem użytkownika włącznie. Nie należy także włączać telefonu. Pomimo chęci sprawdzenia, czy smartfon działa, lepiej pozostawić go wyłączonym. Zapobiegnie to ewentualnym dodatkowym szkodom, które mogłyby spowodować próby uruchomienia.

Oddaj telefon do serwisu

Co zrobić dalej? Jedynym skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem jest oddanie smartfona do autoryzowanego serwisu Apple celem profesjonalnego sprawdzenia, wyczyszczenia i naprawienia urządzenia. Nie liczmy na możliwość skorzystania z bezpłatnej naprawy w ramach rocznej gwarancji. Niestety, zalanie iPhone’a (jak zresztą każdego telefonu dowolnej marki) nie jest przypadkiem, który obejmuje darmowa ochrona gwarancyjna. Co ciekawe, w środku iPhone’ów znajdują się specjalne czujniki wilgoci w sposób jednoznaczny wskazujący przyczynę uszkodzenia. Nie warto więc tracić czasu, wysyłając sprzęt do serwisu w ramach gwarancji i liczyć na łut szczęścia – serwisant z pewnością bez trudu odkryje, co jest prawdziwą przyczyną awarii i odrzuci wniosek o bezpłatną naprawę.

Prawidłowe czyszczenie iPhone’a

Profesjonalny serwis podejmujący się naprawy sprzętu w pierwszej kolejności powinien dokładnie wyczyścić urządzenie w specjalnej wanience wypełnionej płynem antykorozyjnym. Prawidłowo zrealizowana usługa polega nie tylko na starannym oczyszczeniu wnętrza – obejmuje również zabezpieczenie wybranych elementów. Serwisant musi uważać, aby nie uszkodzić płyty głównej oraz ekranów ochronnych. Po wyczyszczeniu i osuszeniu części sprawdza się powstałe uszkodzenia. Często konieczna okazuje się wymiana baterii albo wyświetlacza, które zwykle ulegają zepsuciu na skutek zwarcia systemu elektronicznego.

Dzięki sprawnie i właściwie przeprowadzonemu procesowi naprawy w autoryzowanym serwisie Apple, Twój iPhone z pewnością posłuży bezproblemowo jeszcze przez długi czas.