Jak najefektywniej korzystać z iPhone'a X?

iPhone X jest telefonem, którego obsługa uległa ogromnej zmianie w porównaniu do poprzednich modeli, głównie za sprawą usunięcia guzika HOME. Oprócz podstawowej funkcji powrotu do ekranu startowego, guzik ten służy również do uruchamiania wielu dodatkowych funkcji, jeżeli użyjemy go w kombinacji z innymi klawiszami. Jak w takim razie wywołać te funkcje, jeżeli posiadamy iPhone X? Przedstawiamy listę przydatnych porad.

Zrzut ekranu

Dotychczas, aby zapisać treść widoczną na ekranie jako zdjęcie, wystarczyło jednocześnie przycisnąć guzik HOME i przycisk POWER. Kombinacja w przypadku iPhone X jest nieco inna. Aby zrobić zrzut ekranu, trzeba jednocześnie przycisnąć guzik POWER i ZWIĘKSZANIA GŁOŚNOŚCI. W systemie iOS 11 dodatkowo pojawi się możliwość edycji zrzutu przed jego zapisaniem w Rolce z aparatu.

Ponowne uruchomienie telefonu

Czasem niezbędne jest ponowne uruchomienie telefonu ze względu na jego niestandardowe zachowanie takie jak np. nieprawidłowo działające aplikacje. Tzw. "twardy reset" poprzednich modeli iPhone, które nie były wyposażone w nowy klawisz HOME (iPhone 6S i starsze) można było wykonać poprzez przytrzymanie guzików HOME oraz POWER przez około 10 sekund. iPhone 7 i nowsze wprowadziły zmianę za sprawą nowego guzika HOME. Te modele uruchamia się ponownie za pomocą przytrzymania guzika POWER oraz ZMNIEJSZANIA GŁOŚNOŚCI. iPhone X z kolei wymaga do ponownego uruchomienia kombinacji klawiszy w odpowiedniej kolejności. Aby tego dokonać należy przycisnąć i zwolnic guzik ZWIĘKSZANIA GŁOŚNOŚCI, następnie przycisnąć i zwolnić guzik ZMNIEJSZANIA GŁOŚNOŚCI, a potem przycisnąć i przytrzymać guzik POWER, aż do pojawienia się logo Apple. Należy pamiętać, że tzw. "twardy reset" nie usuwa żadnych danych użytkownika.

iPhone X przydatne funkcje
iPhone X przydatne funkcje 2

Face ID

Jedną z nowości w iPhone X jest rozpoznawanie twarzy zwane Face ID. Funkcja ta zastąpiła używany w poprzednich modelach czytnik linii papilarnych Touch ID pozwalający na m.in. odblokowanie telefonu zabezpieczonego hasłem dostępu. Co jednak, jeżeli użytkownik znajdzie się w sytuacji, w której osoba niepowołana będzie próbowała zeskanować twarz właściciela telefonu wbrew jego woli celem dostania się do zawartych tam danych? Firma Apple kwestie bezpieczeństwa traktuje bardzo poważnie, dlatego też odpowiednia kombinacja klawiszy pozwala tymczasowo wyłączyć możliwość odblokowania telefonu za pomocą rozpoznawania twarzy. Po jednoczesnym przyciśnięciu guzików ZWIĘKSZANIA, ZMNIEJSZANIA GŁOŚNOŚCI oraz guzika POWER funkcja ta pozostanie nieaktywna, aż do kolejnego odblokowania telefonu kodem zabezpieczającym.

Komentarze

Niesamowita maszyna!
Damiano 31-07-2018, 17:34
X is the best. :-)
Piotr 22-05-2018, 16:29
Telefon super. W końcu działa mega szybko. Mogę szybko dzwonić robić foty i przewinąć insta również szybko. Rozpoznaje moją twarz. Nie jestem skrepowany kablami i zmeczony nieszybkim dzialaniem. Czego więcej chcieć?
Arat 20-04-2018, 10:14
posiadam ten telefon ale wersje srebrną i 256 GB i jestem mega zaskoczony co ten telefon potrafi miałem nie jednego flagowca na androidzie ale z miesiącami zawieszki zaczynały sie w systemie robić oraz spowalnianie systemu "android" od 2 tygodni mam iphone X i jestem naprawdę grubo pozytywnie zaskoczony nigdy nie wrocę do androida tylko ios :)
Piotr 20-04-2018, 09:12
Telefon działa super. Ekran robi na żywo ogromne wrażenie. Sterowanie gestami zamiast przycisku home jest bardzo wygodne. Face ID jest lepsze od Touch ID bo w praktyce wygląda to tak, że telefonu w ogóle nie trzeba odblokowywać - nawet odciskiem palca. Niestety jak telefon leży gdzieś dalej na stole to trudno mu złapać twarz ale to jest chyba jedyny minus (nie licząc ceny oczywiście...).
Tomek 20-04-2018, 08:42
Super fajny telefon, piękny wygląd, bateria trzyma długo, super zdjęcia
Kamila 20-04-2018, 08:10