Funkcje, które musisz znać - funkcja dyktowania

Jedną z autorskich funkcji firmy Apple, którą oferują urządzenia z systemem iOS jest inteligentny asystent Siri. Dzięki niemu (a raczej niej) użytkownik może sterować funkcjami urządzenia za pomocą komend głosowych. Niestety na razie wyłącznie w języku angielskim - gdyż twórcy nadal pracują nad obsługa dodatkowych języków. Aktualnie Siri nie potrafi poprawnie interpretować przekazywanych głosowo komunikatów w języku polskim, umie natomiast dość skutecznie przetworzyć głos na tekst, co bywa przydatne w wielu sytuacjach.

Gdzie jej szukać?

Funkcja dyktowania jest dostępna praktycznie w każdym miejscu w systemie, gdzie może zostać użyta klawiatura systemowa. W dolnym, lewym narożniku klawiatury znajduje się ikona mikrofonu, po której wciśnięciu przechodzimy w tryb dyktowania.

Co z językiem polskim?

Bez większych problemów rozpoznawane są słowa wypowiedziane w języku polskim. Trzeba jednak pamiętać, iż znaki interpunkcyjne i specjalne muszą zostać wypowiedziane dodatkowo, aby zostały prawidłowo umiejscowione w pojawiającym się tekście. Przykładowo przedyktowanie zdania „Cześć Marcin przecinek do zobaczenia na spotkaniu we wtorek uśmiechnięta buźka” spowoduje pojawienie się na ekranie zdania „Cześć Marcin, do zobaczenia na spotkaniu we wtorek :-)”

funkcja dyktowania 1
funkcja dyktowania 2

Gdy nie masz rąk...

Funkcja bywa bardzo przydatna w momentach, gdy musimy pilnie coś napisać, a nasze ręce obecnie zajęte są inną czynnością, na przykład prowadzeniem samochodu. Funkcję dyktowania bardzo cenią sobie również użytkownicy Apple Watch, ponieważ nie muszą już za każdym razem sięgać do swojego telefonu, aby szybko odpisać na otrzymaną wiadomość.

Poniżej zbiór najczęściej używanych znaków interpunkcyjnych i specjalnych używanych przy dyktowaniu. Pełna lista dostępna jest w dziale „Wsparcie” na oficjalnej stronie Apple.

Polecenie głosowe Wstawiony znak specjalny
cudzysłów/zamknij cudzysłów rozpoczęcie i zakończenie cudzysłowu
nowy akapit rozpoczęcie nowego akapitu
od nowej linii rrozpoczęcie nowego wiersza
wielkie litery formatowanie następnego słowa wielkimi literami
włącz z wielkiej litery/wyłącz z wielkiej litery pisanie każdego słowa wielką literą
uśmiechnięta buźka wstawienie :-)
smutna buźka wstawienie :-(
mrugająca buźka wstawienie ;-)

Komentarze

Super sprawa, korzystam zawsze kiedy jadę samochodem.
Sylwia 20-04-2018, 11:08